Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı

basarisiz tup bebekTekrarlayan tüp bebek başarısızlığı; anne adayı hastanın üstüste 3 defa tüp bebek tedavisi geçirdikten sonra gebeliğin sağlanamaması durumudur.

Tekrarlayan tüp bebek yönteminin başarısızlığının birçok nedeni vardır:

Embriyonun gelişimi, rahim içerisine tutunma ve oosit kalitesi vb. gibi Kıbrıs tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen önemli birçok faktör bulunmaktadır. Bu yüzden tekrarlayan tüp bebek başarısızlığının nedeni tam ve kesin olarak bilinmemesine rağmen, başarısızlığa sebep olduğu düşünülen bazı durumlar göz önünde bulundurulur.

  • Rahim içi düzensizlikler, yine aynı şekilde rahim iç duvarının yeterli seviyede gelişmemesi gibi rahimden kaynaklanan durumlar,

  • Kan pıhtılaşma bozukluğu (trombofililer) ve anormal immünolojik yanıt gibi anne adayının yaşadığı bazı hastalıklar,

  • Anne ve/veya baba adayından kaynaklanan bazı genetik bozukluklar veya tüplerin içinde sıvı birikmesi (hidrosalpenks) veya endometriyozis gibi durumlar başarısızlık nedenleri olabilmektedir.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan çiftler nasıl değerlendirilir ve ne yapılmalıdır?

Tüp bebek yönteminde teknolojik yenilikler hızlı bir şekilde ilerlemesine rağmen, başarısızlığa neden olabilecek henüz çözülememiş moleküler düzeyde birçok sorun olduğundan tam bir kesin başarı sağlanamayabilir. Ancak tüp bebek başarısızlığı olan çiftlerde, bilinen bazı durumlara yönelik incelemelerin yapılması gereklidir.

Kadın ve/veya erkekten kaynaklanabilecek genetik bozuklukların tanısı için çiftlerin kanda genetik incelemesi yapılmalıdır. Genetik problem tesbit edilirse embriyo transferinden önce PGD (embriyo transfer edilmeden önce genetik inceleme) yapılması uygun olacaktır.

Transvajinal ultrasonografi, histerosalpingografi, salin infüzyon sonografi ve histeroskopi gibi yöntemler kullanılarak rahim içinin değerlendirilmesi gerekir. Çünkü rahim içerisindeki myom veya polipler, veya septum denilen rahim içindeki bölme ve rahim içi yapışıklıklar tüp bebek başarısızlığına sebep olabilir. Bunların tesbit edilip, tedavi edilmesi başarıyı etkileyebilir. Yine ultrason veya histerosalpingografide tesbit edilen hidrosalpenks (tüplerin içinde sıvı birikmesi) denilen tüplerin sıvı ile dolması durumunda tüplerin alınması veya bağlanması başarının artmasına katkıda bulunacaktır.

Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Durumlar:

  • Tüp bebek tedavisi esnasında rahim iç duvarı endometriyumun yeterli derecede gelişmediği tespit edilirse, gelişimi arttırmak için, ilaçlarla destek tedavisi başlanması başarıyı arttırabilir.

  • Kan tahlili ile trombofili denilen kan pıhtılaşma bozukluğunun taranması ve eğer tespit edilirse kan sulandırıcı ilaçların başlanması başarıyı etkileyerek tüp bebek başarısızlığını minimum seviyede azaltabilir.

  • İmmünolojik kökenli nedenler düşünüldüğünde buna uygun tedaviler, tüp bebek tedavisinin başarısını arttırmada yardımcı olabilir.

  • Kıısırlıkta (erkekten kaynaklanan) spermlerin ileri inceleme methodları ile değerlendirilmesi ve özel döllenme teknikleri kullanılması başarıyı arttıracaktır.

  • Sigara ile tüp bebek başarısızlığı arasında çok yakın bir ilişki tespit edilmiş olup, tüp bebek tedavisi öncesi sigaranın bırakılması başarıyı mutlaka arttıracaktır.

Tüp bebek başarısında Merkezin (Hastane, Laboratuvar) önemi nedir?

Tüp bebek başarısını etkileyen saydığımız birçok nedenin yanısıra, yumurta oluşumunun sağlanması için hastaya uygun tedavi yönteminin seçilmesi, yumurtanın döllenmesi için kullanılan teknikler, embriyonun yeterli gelişimi ve uygun şekilde rahim içine transferi önemli olup, bu aşamada tüp bebek merkezinin ve ekibinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Dolayısıyla unutulmaması gereken nokta;  Tüp bebekJinekolog, Embriyolog, Ürolog ve yardımcı sağlık personelinin birlikte yürüttüğü ekip çalışması gerektirir.

Sitedeki bilgiler doktor yada eczane danışmanı yerine geçmez. Sitedeki bilgi ve yorum ve görüntüler bilgilendirme amaçlıdır. Tanı yada tedaviye yönlendirme amaçlı değildir. Tanı ve tedavi için bir doktora başvurunuz.
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek

Kibris Tup Bebek Merkezi ve IVF Klinik

KUZEY KIBRIS'TAKİ EN BAŞARILI TÜP BEBEK MERKEZİ

Kıbrıs Tüp Bebek Yüksek başarı, modern hastane, tecrübeli doktor ve en ucuz fiyatlarla tedavi merkezi.

Bebek sahibi olmak çok kolay, North Cyprus IVF. Tüp Bebek merkezimizde çok ucuza çocuk sahibi olsun.

Kıbrıs Tüp Bebek Fiyatları - 2023

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri içerisinde lider kuruluş olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Kıbrıs Tüp Bebek Hastaneleri arasında bütçenize çok uygun ve en hesaplı fiyat politikası sunmaktayız...

Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisi 2024 Yılı Fiyatları

Kıbrıs tüp bebek tedavisi konusunda başarılı kadın doktor

Kıbrıs'ta Tüp Bebek Merkezi olarak tecrübeli ekip ve teknik ve teknolojik açıdan en iyi hastanesinde tedavi görmek istemez misiniz?

Kibris tup bebek merkezi

Cinsiyet Seçimi

Yumurta Nakli

Sperm Donasyonu

Tüp Bebekte yumurta toplama işlemi

Yumurta Donasyonu

Sperm Dondurma

Embriyo Dondurma

KKTC tüp bebek merkezi ünitesi ekipman, cihaz ve laboratuvar koşulları sizin için en iyi hizmeti en uygun fiyatlarda sunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs - Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa bölgelerinde IVF (tüp bebek) konusunda psikolojik destek ve danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.

Kıbrıs'taki Tüp Bebek Merkezi olarak en ucuz ve bütçenize en uygun fiyatlarla hizmetinizdeyiz!