Kıbrıs Tüp Bebek ile bize en çok sorulan 10 soru ve cevabı

1. Kıbrıs Tüp Bebek tedavisi en fazla kaç defa denenebilir?

Aslında Kıbrıs 'ta tüp bebek tedavisi deneme sayısında herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Burada en önemli etken; Anne ve baba adaylarının tedaviye kesinlikle maddi ve manevi olarak kendilerini hazır hissettikleri sürece devam edebilirler. Yalnız, mutlaka hastaların bilmesi gereken konu, her artan başarısızlık da üzüntü, depresyon, hayal kırıklığı ve psikolojik yıpranmanın da giderek artması olacaktır. O yüzden tüp bebek tedavisi denemelerinde genellikle ilk 3 tedavide gebelik sağlanabilmektedir. Eğer, 3. denemeden sonra yine başarı sağlanamıyorsa bu durum "tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları" olarak adlandırılmaktadır.

İlk tüp bebek tedavisinde başarısızlık doğal bir durum olarak kabul edilmektedir. 1nci denemedeki başarısızlık 2nci tedavi için bir rehber görevi göreceği için başarı şansında herhangi bir düşme yaşanmaz. Fakat yapılan 3ncü deneme sonrasında gebe kalma yüzdesi çok düşecektir..

Kıbrıs Tüp Bebek hastanelerinde tedavi ile ilgili kaç kez deneme yapılacağı konusunda anne ve baba adayları bilgi vermenin yanısıra, doktorların tavsiyesi en fazla 6 denemedir.

2. Anne adayının yaşı tüp bebek ile gebe kalma oranını nasıl etkiler?

Büyük bir titizlik ve ciddi uğraşlar sonucu yapılan tüp bebek tedavilerinde en ince nokta dahi, her açıdan başarı oranlarını etkileyebilmektedir. Örneğin; Baba adayının giydiği çamaşırdan tutun, anne adayının sigara dumanına maruz kalıp kalmaması vb. etkenler başarı oranlarını etkiler. Bu gibi durumlar arasında en önemlisi ise, anne adayının yaşıdır.

Tüp bebek tedavisinde, anne adayının kendisine ait yumurtalıklarından yararlanılmaktadır. O yüzden tekrardan üzerini çizmek gerekirse, anne adayının yaşı bu konuda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Doğal yollarla yapılan gebeliklerde olduğu gibi, aynı şekilde tüp bebek tedavisinde de yaş ilerledikçe gebe kalma şansında düşme yaşanmaktadır. Eğer anne adayı 35 yaşın altında ise ve yumurtalık rezervleri iyi durumda ise gebe kalma şansı 60% - 70% civarlarında seyrederken, bu yüzdelik oran, yaş ilerledikçe düşüşe geçmektedir. 45 yaş ve üstü gibi durumda ise gebelik şansı 5% - 10% civarlarına kadar düşebilmektedir.

3. Transfer edilen embriyo miktarı, gebe kalma şansını etkiler mi?

Evet, tüp bebek tedavi sürecinde, transfer edilen embriyo sayısı gebelik şansını büyük br oranda etkilemektedir. Ne kadar çok embriyo transfer edilirse, gebelik şansı da o derece artacaktır. Fakat, göz önünde bulundurulması gereken en önemli durum; 1 'den fazla embriyo transferi sonucunda çoğul gebeliklerin meydana gelebilme durumudur. Çoğul gebeliklerin, hem anne, hem de bebekler için büyük riskler ortaya çıkabilme sebebiyle, istenmeyen bir durum olarak kabul edilir. Bu yüzden transfer edilen embriyo sayısında yasa ve kanunlar tarafından belirli bir kısıtlama konulmuştur. 35 yaş ve altındaki anne adaylarında sadece ilk iki denemede, tek embriyo transferi yapılmaktadır. Bazı  durumlarda eğer uygun şartlar görülürse sadece iki embriyo transferi yapılabilir.

4. Tüp Bebek Tedavisinde düşük riski daha mı fazladır?

Aslında, doğal yollarla gebe kalanların tüp bebek tedavisi yöntemiyle gebe kalanlar arasında düşük oranı aynı sayılabilecek durumdadır.

Kısırlığa sebep olan faktörler içerisinde, 2nci maddede vurgulamış olduğumuz; Anne adayının yaşı ve 3ncü maddede anlatmış olduğumuz embriyonun kalitesi gibi faktörler düşük riskinin artmasına yol açabilmektedir.

5. Kıbrıs Tüp bebek yöntemi ile hamile kalmış kişilerde vajinal kanama olması olağan bir durum mudur?

Tüp bebek yöntemi vasıtasıyla, gebeliği gerçekleşen herhangi bir hastada vajinal kanama olağan bir durum değildir. Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Ancak unutmayın, tüp bebek gebeliklerinin başında vajinal kanama ve lekelenmeler görülebilir. Bu yüzden yinede tedbiri elden bırakmamak gerektiğinden bir doktora başvurmak gerekir.

6. Dondurulmuş embriyolar ile tekrar gebe kalma durumu olabilir mi?

Evet, bazı tüp bebek tedavilerinden sonra geriye sağlıklı ve kaliteli embriyolar kalabilmektedir. Bu embriyoların saklanması ve ileride kullanılması mümkündür. Bu sayede anne ve baba adayları yeniden bebek sahibi olabilir ve tüp bebek merkezinde tedavilerinin tüm aşamalarını tekrar tekrar geçmek zorunda kalmayacaktır.

Dondurulmuş embriyolar, çözülme sonrası 70% - 80% civarında canlı olarak kalabilir. Bu durum ile 50% ile 60% oranında gebelik sağlanabilir.

7. Kıbrıs Tüp Bebek tedavisi öncesinde anne adayı beslenme düzenini değiştirmeli midir? ve nasıl olmalıdır?

Kesinlikle evet, çünkü anne adayının vücudunun tedavi öncesi daha güçlü ve sağlıklı olması gereklidir. Bu nedenle anne adayı gebelik için hazırlanan sağlıklı vücut sayesinde, tüp bebek tedavisi süresince daha rahat geçirmesini sağlar, ve sağlığı bozulmaz.

Bu yüzden; tüp bebek tedavisi döneminde olan yada tüp bebek tedavisine başlamayı düşünen anne adaylarına genellikle Akdeniz tipi beslenme şekli önerilmektedir.

8. Kıbrıs Tüp bebek tedavisi öncesi anne adayının rejim yapması gerekir mi?

Yüksek başarı için eğer anne adayının ciddi anlamda kilo problemi var ise; Tüp bebek tedavisi öncesinde bu kilolarını vermesi, başarıya ulaşma şansını arttırmaktadır. Aynı şekilde aşırı derece zayıf olan anne adaylarının da ideal kiloya gelmesi önemlidir. Bu sayede kullanıılacak ilaçların dozları normale seviyeye dönerek, düşük yapma riskini azalacaktır. İdeal kilonuzdaysanız, vücudunuz gebelik için kendini daha rahat hissederek daha iyi hazırlayacaktır.

9. Embriyo transferi aşamasından sonra anne ve baba adayları cinsel ilişkide bulunabilir mi?

Anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği ve sormaya en çok çekindikleri sorulardan birisi ise de;  Embriyo transferinden sonra cinsel ilişkide durumlarıdır.

Cinsel ilişkiyle, transfer edilen embriyoda herhangibir engel teşkil etmez.

Fakat, yumurta toplama aşamasından sonra yumurtalıklar halen çok büyük kalabilir. İlaç kullanımı ve yapılan işlemler yüzünden, cinsel ilişkiden hemen sonra kanamalar ve lekelenmeler meydana gelebilmektedir. Bu yüzden anne ve baba adayı bir endişe hissi duyabilir veya vicdan azabı çekebilir. Bu gibi lekelenmelerin büyük bir çoğunluğu daha öncede belirttiğimiz gibi, genellikle yumurtalıkların halen çok büyük olmasından kaynaklanmaktadır.

10. Tüp bebek tedavisinde ağır kaldırma, egzersiz  veya spor yapma gebe kalma durumu için risk oluşturur mu?

Genellikle, tedavi süresince, transfer edilen embriyodan sonra anne adayları yatma ve hareket etmeme vb. gibi durumlara eğilim gösterir. Hatta bazı anne adayları kendini tamamen yatağa hapseder. Fakat, anne adayının embriyo transferinden sonra günlük rutin işlerine devam etmesi, kısa yürüyüşler yapması, kendisini yormayacak derecede egzersizler yapması ve örneğin masanın üzerinden su dolu sürahiyi alması gibi faaliyetler gebe kalmasında bir saklınca oluşturmaz. Hatta tam tersi, kendisi eğer sürekli olarak yatağa bağımlı hale geldiyse, bu psikolojik açıdan strese girmesine sebep olabilir.

Hepimiz biliyorsuz ki, stresin sadece vücudumuza değil, tüp bebek tedavisine de olumsuz derecede etkiler oluşturduğu kanıtlanmış bir durumdur.

O yüzden, kısaca tekrar belirtmek gerekirse; Anne adayları embriyo transferinden sonra hafif, kendisini çok fazla yormayacak ve hatta ruh dengesini koruyacak egzersizler yapabilir, yüzebilir ve hatta yoga bile yapabilir. Fakat yine üstüne basarak belirtmemiz gerekirse; Çok ağır ev işleri ve ağır eşyaların kaldırılmaması önerilir. Yani, anne adayının çok fazla derecede vücudunu zorlayacak aktivitelerden uzak durması gerekir.

Bize sormak istediğiniz veya merak ettikleriniz için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Uzman danışmanımız bu konuda size yardımcı olacaktır.

Sitedeki bilgiler doktor yada eczane danışmanı yerine geçmez. Sitedeki bilgi ve yorum ve görüntüler bilgilendirme amaçlıdır. Tanı yada tedaviye yönlendirme amaçlı değildir. Tanı ve tedavi için bir doktora başvurunuz.
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek

Kibris Tup Bebek Merkezi ve IVF Klinik

KUZEY KIBRIS'TAKİ EN BAŞARILI TÜP BEBEK MERKEZİ

Kıbrıs Tüp Bebek Yüksek başarı, modern hastane, tecrübeli doktor ve en ucuz fiyatlarla tedavi merkezi.

Bebek sahibi olmak çok kolay, North Cyprus IVF. Tüp Bebek merkezimizde çok ucuza çocuk sahibi olsun.

Kıbrıs Tüp Bebek Fiyatları - 2023

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri içerisinde lider kuruluş olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Kıbrıs Tüp Bebek Hastaneleri arasında bütçenize çok uygun ve en hesaplı fiyat politikası sunmaktayız...

Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisi 2024 Yılı Fiyatları

Kıbrıs tüp bebek tedavisi konusunda başarılı kadın doktor

Kıbrıs'ta Tüp Bebek Merkezi olarak tecrübeli ekip ve teknik ve teknolojik açıdan en iyi hastanesinde tedavi görmek istemez misiniz?

Kibris tup bebek merkezi

Cinsiyet Seçimi

Yumurta Nakli

Sperm Donasyonu

Tüp Bebekte yumurta toplama işlemi

Yumurta Donasyonu

Sperm Dondurma

Embriyo Dondurma

KKTC tüp bebek merkezi ünitesi ekipman, cihaz ve laboratuvar koşulları sizin için en iyi hizmeti en uygun fiyatlarda sunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs - Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa bölgelerinde IVF (tüp bebek) konusunda psikolojik destek ve danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.

Kıbrıs'taki Tüp Bebek Merkezi olarak en ucuz ve bütçenize en uygun fiyatlarla hizmetinizdeyiz!